A polisztirolbeton építési rendszer válaszfalai is az építési rendszer önálló elemei.
Azt már megmutattam, hogy belső teherhordó falak gyakorlatilag a homlokzati teherhordó falakkal azonos kiviteli technikával készülnek, persze kisebb falvastagsággal, mert a teherhordó acél- vagy favázra elegendő a 8 + 8 cm vastagságú, kétoldali táblaméret, ezáltal ez a falvastagság lecsökken 30 cm-re.
A válaszfalak építéséhez nincsen szükség kiegészítő vázszerkezet felállítására, mert elegendő a 12 cm vastagságú polisztirolbeton tábla alkalmazása.
Belső válaszfalak szerelése esetén az a "trükk", hogy a polisztirolbeton táblákat az építendő épület belső méreteihez (belmagasság) készíttetjük. És a táblákat függőleges helyzetükben, tehát állítva, egymás mellé sorolva helyezzük el.
Ehhez persze van két "tervezett" segítségünk is, mert egyrészt a polisztirolbeton táblák egymással nút-féderes kapcsolatban kerülnek beépítésre, másrészt acél-anyagú vezetőprofilokat alkalmazunk, amihez pontosan igazítani tudjuk a táblákat.
Kötőanyagként ugyanazt a ragasztó habot használjuk, mint a homlokzaton, vagy a mennyezeten!
A válaszfal-építés is gyors művelet, az Építtetők számára az a legérdekesebb része, mikor az adott válaszfalszakaszt teljes hosszában megépítjük, teljes felületével. És alkoholos filctollal felszerkesztjük a válaszfalfelületre a tervezett nyílászáró helyét, amit a helyszínen vágunk ki!
Ez miért érdekes, miért jó?
Nos, a kivágást követően még mód van változtatásra!
Vagyis arra, hogy a kivágott ajtónyi méretű táblát akár vissza is tudjuk ragasztani a helyére, ha az Építtető, a terv megvalósulásaként úgy látja, mégsem megfelelő a tervezett ajtó helye, és máshová kívánja a nyílást áthelyeztetni, mert térben az Építtetők többsége már jól eligazodik, holott a terveken, még nehezen gondolta oda a bútorozást, a berendezést!
A 12 cm vastagságú polisztirolbeton-tábla méreten felül alkalmazunk 8 cm és 15 cm vastagságú polisztirolbeton-tábla méretet is, mert az Építtetők igényének semmi nem szabhat határt!
A kész polisztirolbeton-táblák változatosan felhasználhatók, még belsőépítészeti kialakításokhoz is célszerű alkalmazni!
Készítünk mosdópultot, és kád-előtétfalat is építünk, akár íves kádhoz.
A konyhapult is könnyen kialakítható, és persze a fali WC is elfalazásra kerülhet polisztirolbetonnal.
De volt olyan eset, mikor a konyhaajtó helyett csak nyílást kért az Építtető, vagyis a helyszínen boltívet kellett vágnunk/faragnunk a válaszfalban.
Ezzel még nem merítettük ki a polisztirolbeton felhasználás teljes tárházát.
Legközelebb, a talajon fekvő padló kialakításának nagyon egyszerű és takarékos megoldását mutatom meg!
Szerző: Szabó Ibolya építészmérnök
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése
Tisztelt Hozzászóló!
Ez a lehetőség a kérdések és építő jellegű, szélesebb közönséget is érintő hozzászólások fogadására, megjelenítésére szolgál. Minden hozzászólásról automatikusan email értesítést kapunk, amire a lehető legrövidebb időn belül válaszolunk. A hozzászólások moderáltak. A névnélküli hozzászólások, kérdések megjelenítését és megválaszolását nem garantáljuk. Köszönjük figyelmét, várjuk hozzászólását.