Először nézzük meg, hogyan definiáljuk azt, hogy könnyűbeton?
Ennek a bizonyos könnyű betonnak az előállítását 3 fő csoportba szokás szétbontani, így vannak:
2 - könnyű adalékos könnyűbetonok, amikbe biztosan nem ilyen könnyű tollpihéket tesznek;
3 - sejtesített könnyűbetonok, más néven a sejtbetonok.
Kezdem a szemcsehézagos könnyűbetonokkal:
Ahogy múltkor bemutattam, mi a habbeton előállításánál is alkalmazunk ilyen könnyű részt, azaz levegőt, ebből az következik, hogy a habbeton is egyfajta könnyűbeton.
A levegő könnyítésként történő alkalmazása igazából nem nagy újdonság ám! És ha hiszed, ha nem, erre az "egyszerű" felismerésre kidolgoztak anno egy egész építési technológiát, melynek a neve: 'No fines-technology', amit nagyon szabad fordítással: "Nem finom technológiá"-nak neveznék.
Pici szépséghibája a dolognak, hogy az ilyen technológiával megépült falakat csak nyomásra szabad igénybe venni (a teher átadás a szemcsevázon adódik át). Mivel az ilyen hézagos/levegős beton korrózióvédelmet nem is tudja biztosítani, ezért ezek a falak mindig betonacél vasalás nélkül készülnek.
Nosztalgiázz velem egy kicsit, és nézd meg még fekete-fehérben az alábbi, közel negyedórás filmecskét, melyet a YouTube csatornán is megtaláltam!
Ezt a bizonyos "No fines" technológiát, 1973-ban, Keszthelyen, magyar-angol sikeres együttműködéssel alkalmazták, és ezzel épült meg egy 16 lakásos társasház, kísérleti jelleggel. Ez a történet már 42 éves, de a társasház igen jó állapotban ma is áll, nézd csak meg, tegnap így nézett ki:
A kísérlet annyira jól sikerült, hogy az angolok távozása után itt Keszthelyen, a György Bíró utcában, és Fodor utcában is folytatódott ez a fajta kivitelezés, így a prototípus sokszorozásaként 1979-re, egy lakótelepnyi ház sorakozott fel, amit ezzel a technológiával építettek meg.
Pici előzetes:
A következő héten a könnyű adalékos könnyűbetonok kerülnek majd itt terítékre, például a polisztirolbeton és a polisztirolhab-beton!
Ha tetszett a bejegyzés kérlek oszd meg barátaid, ismerőseid között! Ha kérdésed, vagy megjegyzésed van, akkor azt itt alul írd meg nekünk a megjegyzésekben!
Szerző: Szabó Ibolya - építészmérnök
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése
Tisztelt Hozzászóló!
Ez a lehetőség a kérdések és építő jellegű, szélesebb közönséget is érintő hozzászólások fogadására, megjelenítésére szolgál. Minden hozzászólásról automatikusan email értesítést kapunk, amire a lehető legrövidebb időn belül válaszolunk. A hozzászólások moderáltak. A névnélküli hozzászólások, kérdések megjelenítését és megválaszolását nem garantáljuk. Köszönjük figyelmét, várjuk hozzászólását.